Jak wybrać idealny filtr przeciwsłoneczny?We współczesnym świecie jesteśmy nieustannie bombardowani reklamami różnych produktów. Morze informacji i marketingu może być przytłaczające dla przeciętnego człowieka. Na szczęście wybór odpowiedniego filtra przeciwsłonecznego nie jest wcale taki trudny. Podstawowym zadaniem każdego filtra przeciwsłonecznego jest ochrona skóry przed promieniowaniem ultrafioletowym (UV) pochodzącym ze słońca. Te szkodliwe promienie mogą powodować wiele negatywnych skutków, takich jak: zaczerwienienie, swędzenie, odwodnienie, zmarszczki i ewentualnie rak skóry. Choć może się wydawać, że wszystkie filtry przeciwsłoneczne są sobie równe, istnieją pewne kluczowe różnice, o których należy wiedzieć przed ich zakupem. Szukając kremu z filtrem przeciwsłonecznym, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak: ochrona, poziom SPF i składniki. W tym wpisie na blogu omówimy wszystko, co należy wiedzieć przed zakupem kremu z filtrem przeciwsłonecznym.

Co to jest SPF?

Skrót SPF oznacza współczynnik ochrony przeciwsłonecznej i odnosi się do stopnia ochrony przed promieniowaniem UVB, jaki zapewnia filtr przeciwsłoneczny. Promieniowanie UVB powoduje oparzenia słoneczne, przedwczesne starzenie się i raka skóry. Na przykład, jeżeli normalnie poparzenie słoneczne na skórze następuje w ciągu 10 minut, filtr przeciwsłoneczny o SPF 30 zapobiega poparzeniu przez około 300 minut (5 godzin).

Wskaźnik SPF działa w następujący sposób: jeśli normalnie ulegasz poparzeniu słonecznemu w ciągu 30 minut, filtr przeciwsłoneczny o SPF 30 będzie chronił Cię przed poparzeniem słonecznym przez 900 minut (15 godzin). SPF nie jest jedynym wskaźnikiem skuteczności ochrony przeciwsłonecznej. Przy zakupie kremu przeciwsłonecznego należy wziąć pod uwagę wiele innych czynników, takich jak rodzaj użytych składników i stopień pokrycia. Pamiętając o tym, ważne jest, aby wybrać filtr przeciwsłoneczny, który spełni wszystkie Twoje potrzeby.

Ochrona przed promieniowaniem UV: Które składniki są najlepsze?

W filtrach przeciwsłonecznych znajduje się wiele różnych składników aktywnych, z których każdy ma swoje unikalne właściwości. Ważne jest, by wiedzieć, co każdy z nich robi i jak działa, aby wybrać najlepszy filtr przeciwsłoneczny dla swoich potrzeb. Najpopularniejsze składniki aktywne występujące w filtrach przeciwsłonecznych to: awobenzon, oktisalat, oksybenzon, oktokrylen, homosalat, meksoryl, antranilan mentolu i kwas para-aminobenzoesowy (PABA).

Każdy aktywny składnik filtra przeciwsłonecznego ma swoje mocne i słabe strony. Na przykład, awobenzon i oktokrylen działają najlepiej w zakresie UVB, podczas gdy oktisalat i homosalat działają najlepiej w zakresie UVA. Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać przy wyborze kremu z filtrem przeciwsłonecznym: Filtr przeciwsłoneczny powinien zapewniać ochronę zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Promienie UVA są tymi, które powodują długotrwałe uszkodzenia skóry i przyczyniają się do powstawania zmarszczek.

Promienie UVB powodują oparzenia słoneczne i są kojarzone z niebezpieczeństwami związanymi ze słońcem. Najlepiej byłoby, gdyby wybrany przez Ciebie filtr przeciwsłoneczny zawierał kombinację składników aktywnych, które chronią zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB. Filtr przeciwsłoneczny powinien mieć SPF 30 lub wyższy. Im wyższy wskaźnik SPF, tym większą ochronę przed promieniami UV zapewnia dany filtr przeciwsłoneczny. Wskaźnik SPF odnosi się do czasu, po jakim skóra ulega poparzeniu bez filtra, w porównaniu do czasu, po jakim skóra ulega poparzeniu z filtrem przeciwsłonecznym. Najlepiej byłoby, gdybyś szukał kremu z wysokim SPF, abyś mógł spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu bez ryzyka uszkodzenia skóry.