Jak wzmocnić się w domu dzięki tym wskazówkom i ćwiczeniomJeśli ćwiczysz w domu, nie masz trenera, który mógłby Cię zmusić do przekroczenia strefy komfortu, ani kolegów z klasy, którzy mogliby Cię do tego zobowiązać. Nie masz też luksusu w postaci w pełni wyposażonej siłowni ze specjalistycznym sprzętem i osobistymi trenerami. Zamiast tego masz do dyspozycji ograniczoną przestrzeń, niewielki budżet i mnóstwo drobnych przeszkadzajek, takich jak Netflix czy obowiązki domowe, które łatwo mogą odciągnąć Cię od treningu. Trening w domu jest trudny - ale może być też satysfakcjonujący! Jeśli chcesz zobaczyć rezultaty i osiągnąć swoje cele związane z fitnessem, musisz znaleźć sposób na codzienną motywację. Trening w domu może być wyzwaniem, jeśli nie wiesz, jak najlepiej wykorzystać niewielki sprzęt, którym dysponujesz. Te proste wskazówki pomogą Ci wzmocnić się we własnym domu, tak aby każda sesja treningowa była tego warta!

Nie bój się podnosić dużych ciężarów

Największym błędnym przekonaniem na temat treningu siłowego w domu jest to, że wystarczy wykonywać wiele powtórzeń z małymi ciężarami. Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba mieć wykupionego członkostwa w siłowni, aby osiągnąć rezultaty.

  • Należy jednak używać wystarczającej ilości ciężaru, aby wykonać pełną liczbę powtórzeń.
  • W przeciwnym razie ćwiczenie nie przyniesie żadnych korzyści. Jeśli jesteś w stanie podnieść ten sam ciężar 10 razy z rzędu przy zachowaniu odpowiedniej formy, zwiększ ciężar lub liczbę powtórzeń.

Chcesz postawić wyzwanie swoim mięśniom, podnosząc taki ciężar, że będziesz w stanie wykonać tylko kilka powtórzeń, zanim mięśnie przestaną pracować. Ćwicząc w domu, trzeba uważać, by nie nabawić się kontuzji. Łatwo o kontuzję, gdy podnosisz duże ciężary we własnym domu. Upewnij się, że masz czyste, zorganizowane miejsce, w którym możesz się bezpiecznie poruszać i masz odpowiedni sprzęt do ćwiczeń.

Realistycznie oceniaj swój czas i przestrzeń

Trening siłowy to świetny sposób na budowanie mięśni i spalanie tłuszczu, ale musisz realistycznie ocenić, ile czasu możesz na niego poświęcić. Zbudowanie rutyny fitness wymaga czasu, więc nie oczekuj szybkich rezultatów. Bądź cierpliwy i nie próbuj wcisnąć zbyt wiele w swój dzień. Ćwicząc w domu, nie masz trenera, który by Cię popychał, ani kolegów z klasy, którzy by Cię zachęcali. To Ty musisz się upewnić, że włożysz w to wysiłek i wyjdziesz poza swoją strefę komfortu. Jeśli nie włożysz w to wysiłku, nie zobaczysz rezultatów. Musisz też realistycznie oceniać swoje możliwości. Czy będziesz w stanie wykonywać przysiady i wypady, balansując na jednej nodze? Czy będziesz w stanie wykonać pełny obwód ciała, nosząc dziecko w nosidełku? Jeśli chcesz w pełni wykorzystać swoje treningi, musisz znaleźć sposób na ich realizację w przestrzeni, którą dysponujesz, i w czasie, który musisz na nie przeznaczyć.